سوغات محلات

محلات، شهر گل و زیبایی، یکی از زیباترین شهرهای استان مرکزی است که در ۲۶۲ کیلومتری تهران قرار دارد، محلات یکی از مهم‌ترین مراکز پرورش گل و گیاه زینتی در کشور است.

محلات به دلیل داشتن مزارع بزرگ پرورش گل و هوایی عالی و عاری از هرگونه آلودگی به هلند ایران مشهور شده است، محلات رتبه اول از لحاظ تنوع تولید گل در کشور است و در این شهر زیبا معادن سنگ زیادی هم وجود دارد.

جالب است بدانید که محلات در عصر هخامنشی یکی از بخش‌های ایالت ماد بوده  و آتشکده باستانی آتش کوه در این شهر قرار دارد که یادگاری از ساسانیان است. دلیل نام‌گذاری محلات، وجود اقوام مختلف بافرهنگ‌های متفاوت در این منطقه است.

در این مطلب به سراغ سوغاتی‌های خوشمزه و صنایع‌دستی زیبای محلات رفته‌ایم، با ما همراه باشید:

سوغاتی‌ها

گل  و گیاه

بدون شک یکی از اصلی‌ترین محصولات و سوغاتی‌های محلات، گل و گیاه آن است. اگر روزی قصد خرید گل و گیاه زینتی برای منزل‌تان را داشتید، محلات اولین و آخرین انتخاب است. در این شهر زیبا برای هر سلیقه‌ای گل پیدا می‌شود.

کنجد،ارده، حلوا ارده

حلوا ارده دیگر سوغاتی محبوب محلات است. در محلات یکی از مرغوب‌ترین انواع حلوا ارده تولید می‌شود.

داروهای گیاهیدر شهر گل و گیاه، گیاهان دارویی خوبی هم پرورش داده می‌شود. محلات امروزه به یکی از قطب‌های تولید داروهای گیاهی تبدیل شده است و حتی از این منطقه گیاهان دارویی به نقاط دیگر جهان صادر می‌شود. ازجمله گیاهان دارویی پرورش‌یافته در محلات می‌توان به کنگر، ریواس، باریجه، کتیرا، نعنا، آویشن، چای کوهی، کتل کوتی (نوعی آویشن کوهی) اشاره کرد.

عرقیجات

یکی از محصولات اصلی محلات، عرقیجات است. کارخانه‌های تولید عرقیجات در محلات دیده می‌شوند و از این محصول از این شهر به سایر نقاط کشور ارسال می‌شود.

نان گرده

نان گرده از خوراکی‌های خوشمزه محلات است که در بیشتر شهرهای استان مرکزی پخته می‌شود. این نان اندازه‌ای کوچک دارد و مزه آن هم شیرین است. از دیگر نان‌های سنتی محلات می‌توان به نان پرکوفت، نان شیری و دوآتشه اشاره کرد.

عسل

محلات و خمین از مهم‌ترین قطب‌های تولید و فرآوری عسل در کشور است، برداشت عسل در این شهرها از اوایل تابستان آغاز می‌شود و اوایل آذر تمام می‌شود.

صنایع دستی

امروزه در بازارهای قدیمی محلات حجره‌های ساخت صنایع‌دستی دیده می‌شود. 
از جمله صنایع‌دستی محلات می‌توانیم به گیوه‌دوزی، گلیم‌بافی، محصولات چوبی و سفالگری اشاره کنیم.